Mesto v žalobe žiariaceho bigboardu neuspelo

Domov > Monitoring tlače

[26.07.2022; Trenčianske noviny; Redakcia]

Mesto Trenčín neuspelo s exekučnou žalobou, ktorá sa týkala dvojitého osvetleného bigboardu na križovatke ulíc Električná a Legionárska. Reklamná plocha, ktorá nemá všetky potrebné povolenia, tak zostáva bez zmeny. Podľa súdu totiž medzičasom spoločnosť, na ktorú bola podaná exekúcia, zanikla, pričom nemá právneho nástupcu. Mesto už verdikt súdu dostalo, svoje ďalšie kroky však nechce medializovať.

Dvojitý bigboard je súčasťou križovatky ulíc Električná a Legionárska viac ako tri roky. Reklamná stavba na súkromnom pozemku, je nielen rozmerná, ale má navyše aj silné LED osvetlenie, ktoré obyvateľom z dotknutej časti dlhodobo prekáža. Svietidlá im totiž žiaria priamo do okien. „Je to problém, svieti nám to do očí. Bilbord máme asi sto metrov od okien a keď nemáme úplne zatiahnuté žalúzie, obťažuje to život. Prekáža to veľmi,“ povedala dávnejšie Lucia, ktorá vlastní jeden z bytov v blízkosti reklamnej plochy. 

„Svetelný smog nám prekáža najmä pri spaní. Podľa mňa také veľké bilbordy do mesta nepatria a už vôbec nie, keď sú takto osvetlené,“ povedala Katarína.

Súd dal exekúcii stopku

Trenčianska radnica problém rieši už dlhodobo. Reklamnú stavbu síce povolila, ale bez osvetlenia. To načas vlastník plochy odmontoval, po istej dobe ho však vrátil späť. Samospráva následne vykonala štátny stavebný dohľad, pričom následne pristúpila k ďalším krokom, keďže vlastník stavby v stanovenej lehote osvetlenie neodstránil a navyše s ním bola aj problematická komunikácia. Obrátila sa na súdneho exekútora aj na súd. „Je pravdou, že na Okresnom súde Banská Bystrica je vedená exekúcia voči povinnému - obchodnej spoločnosti Produkt SK, s. r. o. Avšak keďže medzičasom došlo k zániku povinného bez jeho právneho nástupcu, bude predmetná exekúcia zastavená, a to upovedomením, ktoré vydá súdny exekútor,“ informoval hovorca súdu Vladimír Černota.

Mesto už rozhodnutie súdu dostalo, nateraz však svoje ďalšie plány nechce konkretizovať. „Určite podnikneme ďalšie kroky, ale aby sme sa nedostali do začarovaného kruhu a nedávali výhodu protistrane, nebudeme náš postup vopred medializovať,“ reagovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

Diera v legislatíve

Podľa aktivistu a poslanca za dotknutú mestskú časť Richarda Medala sa vlastníci reklamnej plochy nemenia, len ju neustále prepisujú z jednej firmu na druhú. „Tým odďaľujú výkon práva a exekúciu, pričom sa svieti ďalej. Podľa mňa by toto nemalo byť v právnom štáte možné,“ skonštatoval s tým, že by bolo dobré ukázať takzvanú silu spotrebiteľov. „Tak ako odmietame nakupovať pašované cigarety alebo mäso z nezákonných jatiek, tak by si aj firmy, ktoré na tomto nelegálne prevádzkovanom bigborde umiestňujú svoju reklamu, mali zistiť jeho legálnosť a dať si na to pozor,“ pokračuje Medal.

Právnik Ján Kanaba hovorí, že tu chýba systémové riešenie. Ide o problém, ktorému na Slovensku čelíme už minimálne 20 rokov. „Európska únia nám vyčíta nevymožiteľnosť práva. Tu sú nastavené mechanizmy, aby ochraňovali dlžníkov - reštrukturalizácia alebo osobný bankrot. Nemyslelo sa na veriteľov. Stačí previesť spoločnosť na niekoho neexistujúceho, zahraničnú osobu a nemáte šancu domôcť sa svojich práv. To sú veci, ktoré sa na Slovensku neriešili, neriešia a skončilo to takto,“ upozorňuje právnik. Zároveň je podľa neho otázkou, či by sa firmy, ktoré takýmto spôsobom opakovane postupujú, nemali v budúcnosti sankcionovať, a to zákazom vykonávania činnosti.

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: