V Trenčíne obnovia mestský park

Domov > Monitoring tlače

[Rádio Regina BA, 12:00; 06/02/2018;  Ctibor Michalka]

 

Peter Béreš, moderátor: "V Trenčíne majú po dlhých rokoch obnoviť mestský park Milana Rastislava Štefánika. Radnica uspela s europrojektom, vďaka ktorému získa na revitalizáciu takmer 400-tisíc eur. Z parku zmiznú staré alebo nepotrebné dreviny a okrem nových pribudne aj rozsiahla kvetinová úprava. Časť mestských poslancov pritom nepovažuje prípravu projektu za dostatočnú. Mesto chce obnovu parku stihnúť za trištvrte roka."

 

Ctibor Michalka, redaktor: "Trenčiansky park medzi železničnou stanicou a historickým centrom založený v 2. polovici 19. storočia budú revitalizovať vôbec po prvý raz. Prípravné práce už začali, ich súčasťou je aj výrub vyše šesťdesiatich prestarnutých stromov."

 

Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín: "Ten výrub musíme uskutočniť ešte do konca marca, kedy je výrubové obdobie. Následne sa začne verejné obstarávanie, no a keď bude známy zhotoviteľ, tak čím skôr by sa malo začať s prácami."

 

Ctibor Michalka: "Odborníci na jeseň kompletne posúdili stav parku a pripravili projekt zameraný na porasty. Podľa krajinnnej architektky Evy Vernerovej napríklad odporučili vyfrézovanie starých pňov, ktoré bránia lepšej údržbe plôch."

 

Eva Vernerová, krajinná architektka: "Sme navrhli, aby tam boli dosadené stromy, ktoré niekoľkonásobne prevýšia počet vyrúbaných stromov, aby to boli prevažne dlhoveké dreviny a to, čo tam ostáva, aby bola kvalitne ošetrené arboristami."

 

Ctibor Michalka: "Poukázala na fakt, že súčasťou obnovy zatiaľ nebude rekonštrukcia architektonických prvkov či mobiliáru. Na druhej strane oceňuje dnes zriedkavú kompletnú výsadbu trávnikov aj vznik kvitnúcich lúk."

 

Eva Vernerová: "Bez toho kroku, ktorý sa teraz deje, by všetko to ostatné nemalo žiaden zmysel, lebo by odumrelo."

 

Ctibor Michalka: "Niektorí mestskí poslanci ale upozorňujú, že v príprave projektu sa časť vecí zanedbala. Jeden z nich Richard Medál tvrdí, že odborníci nemali dostatočné podklady."

 

Richard Medál, mestský poslanec: "Konkrétne napríklad naplánovali nové stromoradie v priestore, keď územný plán počíta s výstavbou cesty, takže niekde v tej príprave nastala chyba."

 

Ctibor Michalka: "Mesto sa pritom muselo dohodnúť aj so Železnicami Slovenskej republiky, ktorým patrí časť parku a to nielen kvôli výrubu stromov. Hovorkyňa Martina Pavlíková."

 

Martina Pavlíková, hovorkyňa ŽSR: "Železnice prenajmú mestu pozemky, ktoré má v správe a revitalizácia parku je ako komplet vykonávaný mestom Trenčín."

 

Ctibor Michalka: "Radnica doplnila, že z vlastných zdrojov opraví centrálny chodník parku. Všetky práce by mali trvať maximálne 9 mesiacov."

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: