V lete pomáhali pri čistení hradu

Domov > Monitoring tlače

[04.09.2018; ERIK STOPKA]

Tretí ročník dobrovoľníckeho tábora zorganizoval architekt Július Bruna.

 

 

 

 

 

 

 

Počas prvých dvoch ročníkov dobrovoľníci vyčistili medzihradobné priestory, juhovýchodný svah hradnej skaly, časť hviezdicového opevnenia i ihrisko Maracaná za mestskými hradmi. „Vyčistili sme celý areál okolo hradieb vrátane lesíka s asi 50 stromami, aby sa dalo na hrad slobodne pozerať. Vynášali sme odtiaľ aj sutiny a v zabudnutom ihrisku Maracaná sme objavili kúsok vzácneho gotického rebra z klenby," vysvetlil.

 

Počas augustovej päťdňovej brigády triedili najmä kamene, ktoré v minulosti z hradieb odpadli. „Tieto kamene chceme počas rekonštrukcie južného opevnenia dostať späť na ich miesto. Keď bude múr opravený, kameň tam nedostaneme, preto ich v čom najväčšom množstve chceme pripraviť ešte pred začatím stavebných prác," povedal Július Bruna.

 

Skrývajú množstvo črepín

 

Okrem triedenia dobrovoľníci skúmali aj pahorok v tesnej blízkosti hradieb. Podľa Brunu ho objemovo tvorí asi 60 tatroviek sutiny zo všetkých častí hradu, ktorú sem v minulosti navozili. „Je to mix všetkého možného - čo popadali múry, čo ľudia povyhadzovali z domov… My sme sa pustili do archeológie a tento pahorok odkryl neskutočné bohatstvo. Je tam toho viac, ako sme predpokladali," tešil sa organizátor tábora.

 

Ako pokračoval, v násype našli množstvo črepín z kachlíc, ktoré odhadom zadatoval do obdobia renesancie či neskorej gotiky. „Sú to špičkové veci, rôzne črepy vrátane vzácnej čiernej i bežnej keramiky rôznych druhov. Keďže toto je sekundárne miesto nálezu, nemusí sa určiť presná poloha nálezu, keďže historické súvislosti premiešali v čase prác bagre," upozornil Július Bruna.

 

Pri tohtoročných prácach pomáhali ľudia od 12 do 70 rokov, najväčšiu časť tvorili Trenčania, prišiel však aj dobrovoľník z Martina a Spojených štátov amerických. Ako jeden z najmladších brigádnikov pomáha pri južnom opevnení Trenčan Šimon Holuba. Spolu s kamarátmi niekoľko dní čistili nájdené črepiny. „Črepín je veľa a niektoré vyzerajú, že nemajú žiadnu hodnotu, možno ju ale majú," usmial sa.

 

Budú pokračovať

 

 

 

 

 

 

 

Pravidelným účastníkom brigády je Otakar Polák. „Za tri roky sme našli množstvo keramiky vrátane tej, o ktorej sme sa domnievali, že je staršia, ale odborníci nás vyviedli z omylu a povedali, že je z tohto storočia. Je to tu zaujímavé a brigáda je dobrým spôsobom, ako stráviť počas dôchodku voľný čas, ja to beriem ako hobby," povedal. Brigády pri južnom opevnení Trenčianskeho hradu budú podľa Júliusa Brunu pokračovať aj v nasledujúcich minimálne piatich rokoch. Materiálu na kopanie a skúmanie majú nadbytok. V sutinách našli dobrovoľníci aj rôzne druhy fragmentov keramiky.

 

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: