Trenčín: Otváracie hodiny prevádzok v centre

Domov > Monitoring tlače

[Rádio Regina BA, 17:00; 14/12/2017;  Ctibor Michalka]

 

Peter Béreš, moderátor: "Od nového roka môžu mať prevádzky v centre Trenčína otvorené až do piatej hodiny ráno. Zmenu po búrlivej diskusii schválilo mestské zastupiteľstvo aj s argumentom, že tým chce pomôcť viac oživiť mestské centrum. Časť mestských poslancov pritom upozorňovala, že zmena skôr bude mať negatívny dopad na tamojších obyvateľov. Tí sú nespokojní, proti schváleným zmenám zorganizovali aj petíciu."

 

Ctibor Michalka, redaktor: "Doteraz mohli mať prevádzky susediace s obytnými domami otvorené počas týždňa do dvadsiatej druhej, v piatok a sobotu do polnoci. Predkladateľ návrhu Martin Smolka tvrdí, že chcel iba zrovnoprávniť podnikateľské prostredie, pretože inak by viaceré prevádzky podľa neho skrachovali."

 

Martin Smolka, predkladateľ návrhu: "Možno niekomu to bude znieť, že ideme po ruke podnikateľom, ale ide mi o to zachovanie toho života v centrálnej mestskej zóne. A myslím si, že prevádzka týchto podnikov k tomu patrí."

 

Ctibor Michalka: "Dodal, že nechceli obísť ani návštevníkov mesta, ktorí dochádzajú za zábavou do centra. Časť poslancov nariadenie kritizovala. Danica Birošová skôr očakávala kompromis medzi podnikateľmi a dotknutými obyvateľmi."

 

Danica Birošová, trenčianska mestská poslankyňa: "Bolo to narýchlo pripravené, občania nemali dostatok času sa k nemu vyjadriť. Podniky v tom centre sa menia, menia sa ich vlastníci a určite to nie je tým, že majú krátko otvorené."

 

Ctibor Michalka: "Nariadenie vníma ako zneužitie moci a predpokladá, že bude mať právnu dohru. Spolumajiteľ jednej z prevádzok Peter Uher ale tvrdí, že boli podnikateľsky diskriminovaní."

 

Peter Uher, spolumajiteľ jednej z prevádzok: "Samozrejme, lebo hneď vedľa nás sú konkurenčné prevádzky, ktoré môžu byť dlhšie otvorené. My sme mohli byť otvorení iba do nejakej desiatej. Čiže v podstate teraz, ako sa to odhlasovalo, sa to len zrovnoprávnilo."

 

Ctibor Michalka: "Obyvatelia z centra sú zase presvedčení, že predĺžením doby prevádzok narastie aj hluk a kvalita ich života sa výrazne zníži."

 

Pavol Vozárik, spoluorganizátor petície: "O tretej v noci, o piatej v noci zavolám mestskú políciu, že aby to stíšili.

A mestskí policajti mi povedia, že toto je taká štvrť, kde si musíte na to zvyknúť."

Ctibor Michalka: "Avizuje, že sa už plánuje odsťahovať. Podľa náčelníka mestskej polície Ivana Liptaia neraz riešia problémy, no i sťažnosti v súvislosti s podnikmi a ľuďmi, ktorí do nich zavítajú."

 

Ivan Liptai, náčelník trenčianskej mestskej polície: "Už len svojím odchodom z týchto zariadení spôsobujú určitý hluk, bývajú v podnapitom stave, znečisťujú verejné priestranstvá, samozrejme sa na to viaže ďalšia, by som povedal trestná činnosť."

 

Ctibor Michalka: "Argumentuje, že problematika hluku z nočných podnikov je najmä zo zákona zle riešená. Poslanec Smolka pripustil, že ak prax nakoniec ukáže nutnosť opäť obmedziť otváraciu dobu, nariadenie upravia."

 

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: