Trenčín nemal minulý rok určený stavebný úrad

Domov > Monitoring tlače

[12.03.2018; Trenčianske noviny; ANDREJ LUPRICH]

 

Stavebné povolenia, územné konania a kolaudačné rozhodnutia pri stavebných akciách mesta za minulý rok sú nezákonné. Tvrdí to mestský poslanec Miloš Mičega.

 

Ak je mesto zároveň stavebníkom alebo investorom, nemôže samo sebe vydávať stavebné povolenie. Mesto minulý rok nepožiadalo okresný úrad o určenie príslušného stavebného úradu. Pre mesto Trenčín je od roku 2015 stavebným úradom obec Skalka nad Váhom, minulý rok tak ale robila bez platného oprávnenia. Mesto pochybenie priznalo, podľa viceprimátora je za chybou zlyhanie jednotlivca.

 

Povolenia vydával nepríslušný úrad

 

„Všimol som si to minulý rok, upozornil som na to, ale nedialo sa nič. Nakoniec som dostal písomnosti, ktoré preukazovali, že mesto Trenčín za minulý rok nepožiadalo o určenie stavebného úradu. Rozhodnutia mesta pre územné konania sú tým pádom nezákonné," tvrdí Mičega. Problém sa podľa neho týka všetkých dokumentov, v ktorým ako stavebník vystupuje mesto, vydával ich nepríslušný stavebný úrad.

 

Podľa Mičegu sa to týka všetkých stavieb, pre ktoré mesto za minulý rok dostalo územné rozhodnutie - či na revitalizáciu území, umiestnenie parkovísk, rekonštrukcií škôl zo stavebného úradu zo Skalky nad Váhom. Odhadom môže ísť o niekoľko desiatok stavieb za minulý rok. Sankcie pre mesto podľa Mičegu nehrozia. „Všetky nezákonné rozhodnutia treba napraviť a konania urobiť nanovo. Automaticky hrozí, že stavby boli povolené na nezákonnom postupe," dodal poslanec.

 

Mesto chybu priznalo, hovorí o zlyhaní jednotlivca

 

Viceprimátor Trenčína Ján Forgáč priznal, že mesto pochybilo.

„Išlo o administratívnu chybu, urobil ju zamestnanec, ktorého agendou je požiadať o príslušný stavebný úrad a k tomu neprišlo," povedal. Zmysel zákona podľa neho spočíva v odstránení možného stretu záujmov, ktorý môže vzniknúť vtedy, ak by o rozhodnutiach, ktoré sa týkajú obce v jej územnej pôsobnosti, rozhodovala práve tá obec. „Tento stret záujmov v tomto prípade nenastal. V tejto veci rozhodoval vecne a funkčne rozdielny stavebný úrad od mesta Trenčín. Zmysel zákona porušený nebol," skonštatoval viceprimátor.

 

Mesto je podľa Forgáča presvedčené, že všetky rozhodnutia sú právoplatné a aj budú. Z tejto administratívnej chyby nemá nikto prospech, nebola úmyselná. O tom, že Mičega mesto na problém upozornil minulý rok, nemá Forgáč žiadnu informáciu.

 

O určenie treba požiadat každý rok

 

Stavebný úrad pre mesto Trenčín robí Skalka nad Váhom od roku 2015. Problém podľa starostu obce Antona Horečného zistili pred asi troma týždňami. „Oslovil nás primátor Rybníček. Územné rozhodnutia, konania, stavebné povolenia alebo ohlásenia drobných stavieb podpisujem ja, ale zodpovednosť za to nesú zamestnanci, ktorí sú spôsobilí cez ministerstvo dopravy a výstavby. Na rok 2017 sa akosi opomenulo určenie stavebného úradu cez okresný úrad zamestnancami mesta Trenčín. Bolo to pokračovanie z roku 2015, 2016, každý si myslel, že aj 2017 pôjde ďalej. Ale o určenie treba požiadať každý rok," dodal Horečný.

 

Podnet na prokuratúru

 

Problémom sa už začala zaoberať okresná prokuratúra. Obrátil sa na ňu poslanec Mičega, ktorý podal podnet. Hovorca prokuratúry Marián Sipavý hovorí, že ho vyhodnotili ako nejasné. „Prokurátorka vyzvala podávateľa, aby svoj podnet doplnil v zákonnej lehote v zmysle zákona o prokuratúre," informoval Sipavý.

 

Stavebné konania musia začat odznova

 

Prezident Stavebnej komory Slovenskej republiky Ivan Pauer sa s podobným prípadom počas svojej kariéry ešte nestretol.

„Je to nóvum. Stavebné povolenia sú tým pádom nezákonné a neplatné," skonštatoval. Podľa neho je potrebné veci nanovo riešiť zo strany stavebného úradu. „Ak je stavebníkom mesto, asi si nebude dávať samo sebe sankcie. Problémy by mohli vzniknúť s odpismi, pretože ak kolaudovali stavby, aj tieto sú neplatné, ako aj celé konanie. Otázka je, čo ďalej. Musia znovu začať stavebné konania a dohodnúť sa so stavebným úradom, ktorý to urobí," povedal Pauer.

 

Mesto o určenie príslušného stavebného úradu už medzičasom požiadalo, aktuálne by tak už malo byť podľa viceprimátora Jána Forgáča všetko v poriadku.

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: