Trenčianskym luhom povedie chodník

Domov > Monitoring tlače

[23.08.2021; Trenčianske noviny; Erik Stopka]

V tomto roku vo vyhlásenom obecnom chránenom území Trenčiansky luh pribudne náučný chodník. Územie rozprestierajúce sa na ploche zhruba 13,5 hektára chcú ochranári predstaviť formou, ktorá unikátny ekosystém ukáže záujemcom udržateľným spôsobom.

Malá mestská džungľa

Trenčiansky luh sa nachádza čiastočne na ľavom a pravom brehu Váhu nad stavidlami Biskupickej zdrže. Podľa ornitológa patrí z pohľadu ochrany životného prostredia k tomu najcennejšiemu, čo Trenčín má. Vyzdvihol hlavne ekosystém mokradných biotopov, viacerých chránených druhov vtákov a obojživelníkov, pozorné oko zachytí napríklad aj množstvo pavúkov. „Je to územie, ktoré je mimoriadne významné na celom strednom Považí.

Miestnym ho chceme priblížiť, preto tu vytvárame rôzne aktivity, akými sú exkurzie, sprevádzania. Doplniť to chceme sieťou náučných chodníkov,“ povedal Radovan Jambor. Spolu 9 informačných tabúľ so začiatkom v Zátoke pokoja ľuďom priblíži všetko okolo života a fungovania riečnej krajiny, života v nej, až po to, vďaka čomu blízko centra krajského mesta vyrástol lužný les.

‘Malá mestská džungľa‘ podľa ornitológa simuluje riečnu krajinu a vzniká tu takzvaný ostrovný efekt, keď na malom priestore v malej vegetácii koncentruje veľký počet živočíchov rôznych druhov. Z existencie luhu však profitujú aj Trenčania. Takýto les má schopnosť z mestského prostredia zachytávať prach, hluk a samotné mesto napokon aj ochladzovať.

„Význam zelene je veľký a mestá si to uvedomujú. Zeleň garantuje schladenie, vytvorenie tieňa a zachytenie vlahy. Budovanie takýchto území má v mestách obrovský význam kvôli tendencii developerov rozmáhať sa v mestách. Každý nevyužitý priestor si často vyhliadnu, a preto vidíme v tomto zmysel, že cestou je ako záchrana lužných lesov, tak vôbec akejkoľvek zelene v mestskom prostredí,“ upozornil Jambor.

Hotový do konca roka

Vyhláseniu obecného chráneného územia Trenčiansky luh sa potešili ekológ a ochranár Jakub Cíbik a Ľuboslav Kudláček z OZ Pre Prírodu. „Vyhlásenie luhu za obecného chránené územie je super, keďže takýchto území je na Slovensku minimum,“ povedal Cíbik. Rovnaký názor má Kudláček. „Každé chránené územie, ktoré sa vyhlási, je dobrý nápad. Na Slovensku ich nie je veľa a určite nie takýchto obecných, respektíve mestských, tých je pár, možno tri.“

Náučný chodník začnú budovať v najbližších dvoch mesiacoch, projekt bude realizovaný vďaka finančnej podpore z grantového programu mesta Trenčín na rok 2021. Samospráva tento chodník podporila sumou takmer 3 500 eur. Dokončený má byť najneskôr koncom roka.

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára




Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: