Terminál sa po rokoch sľubov dostal do slepej uličky

Domov > Monitoring tlače

[Trenčianske noviny; 18/12/2017; ANDREJ LUPRICH]

 

Stavba dopravného terminálu v Trenčíne, ktorý má spojiť obchodným centrom železničnú a autobusovú stanicu, je stále v slepej uličke. Železnice ani po piatich rokoch od verejnej súťaže na rekonštrukciu stanice nepodpísali zmluvu so spoločnosťou SIRS. Tá sa ešte minulý rok rozhodla, že stavba bude menšia, detaily ale dodnes nie sú známe. Trenčiansky primátor je presvedčený, že terminál v Trenčíne nakoniec nebude.

 

Zmluvu stále nepodpísali

Podľa hovorkyne Železníc Slovenskej republiky Martiny Pavlikovej vedenie Železníc SR stále nerozhodlo, ako bude s projektom rekonštrukcie vlakovej stanice pokračovať. "Zmluva so spoločnosťou SIRS nebola podpísaná. Keďže zmluva nebola podpísaná, nie je zrejmé, že stanicu bude opravovať spoločnosť SIRS," reagovala na otázky hovorkyňa s tým, že bližšie sa k téme nebudú vyjadrovať.

 

Trenčianske mestské zastupiteľstvo schválilo zmeny územného plánu potrebné k začatiu výstavby terminálu ešte v roku 2015. Stavba mala pôvodne začať už minulý rok, ukončiť ju chceli v roku 2020. SIRS v Trenčíne plánoval preinvestovať približne 80 miliónov eur. Hovorkyňa spoločnosti Ivana Streková povedala, že projekt stále čaká na podpis zmluvy zo strany železníc. "Potom budeme môcť začať s rekonštrukciou prvej časti -teda budovou železničnej stanice. Samozrejme, stále riešime aj ďalšie záležitosti tak, aby výstavba zasiahla čo najmenej negatívne do života ľudí mesta," skonštatovala Streková.

 

Terminál nebude, hovorí Rybníček

Podľa trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka projekt výstavby terminálu v Trenčíne skončil. "Investor nepredložil mestu zmenu projektu na menší. Tým pádom som presvedčený, že terminál v Trenčíne nebude," skonštatoval s tým, že v najbližšom období plánuje vyhodnotiť všetky zmluvy so spoločnosťou SIRS. Podľa primátora môžu byť za pozastavením projektu jeho ekonomická nevýhodnosť po jeho plánovanom zmenšení.

 

"Menší projekt im ekonomicky nevyjde. Sme v slepej uličke a musíme si povedať, čo ďalej. Nevylučujem, že budem s investorom rokovať a budem sa snažiť získať späť pozemky pod autobusovou stanicou," informoval Rybníček.

Podľa neho je možné, že opravu železničnej stanice nakoniec zrealizuje štátny dopravca. "Železnice pripravujú komplexný materiál k rekonštrukcii železničných staníc na Slovensku. Keď som sa spýtal riaditeľa na železničnú stanicu v Trenčíne, povedal, že rekonštrukcia by mohla prísť na rad niekedy v roku 2019," dodal primátor.

 

Poslanec Richard Medal považuje rekonštrukciu železničnej a autobusovej stanice spolu s predstaničným priestorom za nevyhnutnú, nie však formou obrovského obchodného centra, ktorý zasiahne do mestského parku. "Pozemok pred stanicou mal zostať majetkom mesta a nemal sa odpredať spoločnosti SIRS. Mesto to malo riešiť či už vlastnou investíciou, alebo prenájmom spoločnostiam, ktoré sú zodpovedné a majú reálne projekty," dodal Medal.

 

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: