Mesto predalo poslednú budovu v lesoparku Brezina

Domov > Monitoring tlače

[04.06.2018; Trenčianske noviny; ANDREJ LUPRICH]

 

Mesto predalo svoj jediný objekt v Lesoparku Brezina. Hospodársku budovu, ktorú využívalo mestské hospodárstvo a správa lesov spolu s okolitým pozemkom odkúpil majiteľ susedného hotela Brezina. Zaviazal sa, že na pozemku vybuduje do jedného roka verejnú kolkovú drevenú dráhu. Mesto zaň zinkasuje viac ako 32-tisíc eur a zároveň môže bezplatne užívať časť takzvanej hydrofórovej stanice na Brezine, ktorú vlastní majiteľ hotela.

 

Mesto chce rozvoj hotela, pribudne kolková dráha

 

Viceprimátor Trenčína Ján Forgáč hovorí, že mesto má radosť, že po dlhých rokoch chátrania sa hotel Brezina rozvíja. „Tento prevod umožní, aby sa hotel ďalej rozvíjal. Nadobudne atraktivitu tým, že v tomto areáli sa vybuduje wellness. Majiteľ hotela do toho investuje a ja si myslím, že práve toto je situácia, keď treba prihliadať, že ide o prípad osobitného zreteľa,“ skonštatoval Forgáč. Majiteľ plánuje na novom pozemku vybudovať exteriérovú kolkovú dráhu. Postaviť a sprístupniť verejnosti ju podľa Forgáča musí do roka. Inak ho čakajú sankcie. Mesto pri predaji nevyužilo verejnú súťaž, podľa viceprimátora bolo dôvodom aj to, že prístupovú cestu k areálu vlastní hotel. „Bez súčinnosti hotela si nevieme predstaviť, ako súťažiť majetok, ku ktorému je prístup po pozemku tretej osoby. Druhý dôvod je ten, že nám ide o rozvoj a ten by nemal byť len na pleciach mesta, ale aj podnikateľov,“ dodal Forgáč.

 

Na Brezine už podobné stavby nie sú

Predseda finančnej a majetkovej komisie Peter Hošták skonštatoval, že by bola škoda mať obslužnú prevádzku Mestského hospodárstva v blízkosti hotela, ktorý potrebuje doplniť svoje kapacity vyšší štandard.

„Prvotná myšlienka bola, že nám zabezpečia náhradu, do veľkej miery sa to podarilo, ale nie jedna k jednej. Aj preto, že v lesoparku nie je možné nájsť adekvátne náhradné priestory. Išli sme do menšej výmery, ale je tam doplatok a vytvorenie kolkovej dráhy,“ povedal Hošták. Predaj objektu vidí ako rozvojový impulz. „Chceme, aby to tam žilo. Som rád, že ten priestor sa vzmáha.“

 

Poslancom prekáža odpredaj, forma aj vlastník

 

Proti predaju hlasovalo viacero poslancov, kritizovali samotný odpredaj nehnuteľnosti, jeho formu aj pozadie nového vlastníka. „V objekte mohlo vzniknúť ekocentrum alebo učebňa. Je to jediný objekt, ktorý mesto vlastnilo na Brezine a mohol byť použitý na tento účel. Ak by sme niečo podobné chceli postaviť nanovo, prinesie to obrovské investície a bude to na úkor nového záberu zelene a lesa,“ skonštatoval poslanec Richard Medal. Brezina si podľa neho vyžaduje o to väčšiu starostlivosť, o čo viac ľudí ju navštevuje. „Toto bola šanca, ako túto funkciu na Brezine obnoviť. Dnes sme, žiaľ, o to prišli, považujem to za nerozumné.“ Nový objekt, ktorý mesto získalo, je podľa neho omnoho menší, mimo hlavnej trasy, menej atraktívny a menej využiteľným zariadením. Prekážala mu aj forma odpredaja. „Rozhodne by bola lepšia verejná súťaž. Predchádzať jej mala diskusia o tom, aký účel by mohlo toto zariadenie plniť. Väčšina rozhodla, že sa to predá a zase zvíťazil súkromný záujem investora nad verejne prospešným účelom,“ dodal Medal.

 

Ščepko poukázal na vlastnícke pomery

 

Proti bol aj poslanec Richard Ščepko. Prvým dôvodom pre neho bolo, že využitie objektu a pozemku malo v lesoparku svoje opodstatnenie. „Druhým dôvodom sú vlastnícke pomery spoločnosti, ktorá sa o tento objekt uchádza. Patrí do siete firiem, o ktoré sa zaujímal Ján Kuciak a investigatívni novinári. Sú v nej zaujímavé trenčianske mená, rovnaká spoločnosť v minulosti vlastnila aj liečebný dom Machnáč, ktorý doteraz chátra,“ povedal Ščepko s tým, že pre neho ako poslanca je to minimálne výkričník v hlave. Viceprimátor Ján Forgáč s jeho názorom nesúhlasí. „Rozhodovali sme o majetku mesta, nie o vlastníkovi. Nie som vyšetrovateľ, aby som to teraz skúmal, kto má aké väzby. Do hotela sa investuje a verím, že sa bude aj naďalej,“ reagoval Forgáč.

 

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: