Trenčín súťaží o titul Enviromesto. Zaslúžime si ho?

Domov > Články
Trenčín súťaží o titul Enviromesto. Zaslúžime si ho?

Samospráva Trenčína sa rozhodla zabojovať o ocenenie Enviromesto. Hoci by som bol veľmi rád, keby naše mesto takým je, napadá mi otázka, či by sa v prípade získania titulu nejednalo skôr o abstraktnú odmenu. Tá by nereflektovala skutočnosť v uliciach mesta.

Rád by som úvodom zdôraznil, že tento text nie je o neprajnosti. Práve preto, že mi záleží na tom, aby sa Trenčín postupne menil na zelené mesto, mi príde dôležité, nevytvárať si ziskom titulu falošnú predstavu. K viacerým pozitívnym zmenám (napr. ochrana Trenčianskeho luhu) síce dochádza, no mnohé iné sa za environmentálne udržateľné považovať nedajú.

Narážam na zmenu územného plánu, umožňujúcu preložku cesty I/61 či schválený Plán udržateľnej mobility, ale aj menšie (zdanlivé) detaily.

Zeleň v meste verzus hlavná cesta

Jednou z negatívnych zmien je zmena územného plánu - preložka hlavnej cesty cez Park M. R. Štefánika, ktorá zahŕňa výstavbu novej komunikácie medzi železnicou a starou staničnou budovou. Riešenie prinášajúce zachovanie tranzitnej dopravy v centre na ďalšie desaťročia by nemalo mať v meste, nesúcom titul Enviromesto, priestor.

„Preložka štátnej cesty do nového koridoru popri železničnej trase zásadným spôsobom zasahuje do mestského parku. My ako štátna ochrana prírody sme namietali na záber a likvidáciu veľkej časti parku,“ uviedla na jar o nepriaznivých dopadoch zámeru riaditeľka správy CHKO Biele Karpaty Sylvia Mertanová pre MY Trenčianske noviny.

Viac miesta pre život ľudí v autách

Popísaný zámer je úplne v rozpore s cieľom zmierňovať dopady klimatickej zmeny, pre ktorý je zachovanie a rozvoj zelených plôch v centre kľúčový.

Žiaľ, v podobnom duchu sa nesie aj Plán udržateľnej mobility, ktorý symbolicky 22. septembra (na Deň bez áut) schválilo mestské zastupiteľstvo. Znakom skutočnej ambície stať sa zeleným mestom by mohlo byť aj vyčlenenie prostriedkov na výstavbu cyklotrás z rozpočtu, nad rámec spoluúčasti pri projektoch financovaných z EÚ.

Či už Trenčín ocenenie Enviromesto získa, alebo nie, kľúčové bude, aby bol enviromestom s malým písmenom e. To znamená nie len na pomyslenom diplome, ale v prvom rade vo svojich strategických dokumentoch a v uliciach.

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: