Do Zátoky pokoja pribudla ďalšía pláž pre ľudí

Domov > Monitoring tlače

[Trenčianske noviny; 03/08/2015; DORA BRIESTENSKÁ]

 

Na nábreží Váhu zo strany mesta vzniká nová štrková pláž, určená pre všetkých. Budujú ju vďaka peniazom z grantu a aktivite ľudí, ktorí sa venujú aj obnove Čerešňového sadu.

Skupina ľudí z Trenčína sa snaží už dlhú dobu robiť mesto pre ľudí príjemnejšie a zaujímavejšie. Zväčša ide o jednoduché nápady, ktoré ale obyvateľom prinášajú kvalitnejší život v meste. Najnovším projektom je budovanie novej štrkovej pláže zo strany mesta. Nábrežie prečistili, čím otvorili ľudom nový výhľad na Váh.

 

Zátoka pokoja je otvorená už štyri roky

Zátoku Pokoja pri bežeckej trati otvorilo Centrum enviro-mentálnych aktivít v roku 2011. Na mieste sú lavičky, móla, ohniská a vďaka peniazom z grantu aj viacero drevených schodov, vedúcich z hrádze. Na prednášky, diskusie aj netradičnú formu školského vyučovania sa tu stretávajú rôzne generácie. Súčasťou zátoky je aj štrková pláž. V týchto dňoch k nej pribudne ďalšia. Iniciátori projektu ju naschvál vytiahli von zo zátoky, aby bola viditeľnejšia a prístupnejšia pre ľudí. "Zátoka je skvelé miesto, ale stále o nej vie len malá, v podstate úzka komunita ľudí. Novú pláž sme preto chceli vytiahnuť viac na oči, aby ju začalo využívať viac ľudí," povedala autorka projektu Elena Gogoláková.

 

Získali peniaze z grantu, súťaž vyhrali

Na projekt získala 2700 eur z grantu nadácie. "V júni tohto roka sme napísali projekt Zátoka pre mesto. Nadácia nás zaradila do desiatich najlepších projektov. Vďaka hlasom ľudí sme neskôr projekt vyhrali a získali ešte ďalších 500 eur," povedala. Za peniaze z projektu objednali štrk, drevo, náradie aj kro-vinorez. "Kúpili sme veľmi kvalitný krovinorez, lopaty, hrable a všetko, čo je treba. Vďaka tomu môžeme nábrežie pravidelne udržiavať v dobrom stave," povedala Gogoláková. Okrem štrkovej pláže do areálu doplnia ďalšie lavičky. Prečistiť chcú aj zeleň bližšie cestnému mostu.

"Chceme odstrániť zeleň, ktorá je nižšia a robí miesto pod mostom neprehľadné. Tiež chceme odstrániť kry a trávu, ktorá zachádza priamo do cesty, smerujúcej k zátoke," dodala Gogoláková.

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: