Cesta cez Nozdrkovce je hlučná a prašná, situáciu chce vyriešiť mesto

Domov > Monitoring tlače

[Trenčianske noviny; 19/02/2018; ERIK STOPKA]

 

Obyvateľov mestskej časti Nozdrkovce trápi už niekoľko rokov vysoká prašnosť, hlučnosť a množstvo ťažkých vozidiel, ktoré prechádzajú po ceste III. triedy. Tá vedie cez Nozdrkovce do areálu priemyselnej zóny a to len centimetre od ich súkromných pozemkov.

 

Zvýšená premávka nákladných áut zapríčinila podľa miestnych praskanie múrov na domoch, ľudia tu tiež prestali záhradkárčiť. Cestu spravuje Trenčiansky samosprávny kraj, mesto ju chce od župy prevziať.

 

Zmenu musí schváliť župa a ministerstvo

 

Hovorkyňa Trenčína Erika Ságová potvrdila množiace sa sťažnosti na cestu, ktorá patrila v minulosti k najtichším.

Ľuďom podľa nej prekáža vysoká prašnosť, neporiadok a hluk.

"Cesta cez Nozdrkovce je komunikáciou III. triedy a spravuje ju TSK. Komunikáciou v správe mesta je len časť cesty v priestore zóny za Nozdrkovcami," vysvetlila Ságová s tým, že mesto má záujem vyradiť ju zo siete ciest III. triedy a prevziať ju do svojej správy.

 

Súhlasiť s návrhom ale musí TSK a ministerstvo dopravy, s ktorými bude mesto v blízkej dobe komunikovať.

 

Nespokojnosť občanov so špinavou cestou, ktorú podľa obyvateľov Nozdrkoviec občas pokrýva aj niekoľkocentimetrová vysoká vrstva blata, jej súčasný správca rieši.

 

"V zmysle cestného zákona vyzval TSK príslušný cestný správny orgán na vykonanie dozoru. Po výkone kontroly TSK zároveň požiadal o adresovanie výzvy na nápravu," informovala hovorkyňa Trenčianskej župy Veronika Rezáková.

 

Chýba chodník a cesta je preťažená

 

Dotknutí obyvatelia Nozdrkoviec hodnotia cestu ako nebezpečnú.

"Človek riskuje, že ho zrazí auto, je tu taká premávka, aká v živote nebola. Mne aj susedovi tu už nabúrali auto," vysvetlil Ludvík. Ľudom podľa neho v dôsledku vibrácií pri prejazde ťažkých nákladiakov praskajú múry stavieb.

 

Rizika kolízie s autom sa obáva aj Nela. "Nedá sa tu bez chodníkov existovať, navyše je to tu samý prach, ktorý je všade - na plotoch aj stromoch," upozornila a dodala, že pre prach v blízkosti cesty skončila s pestovaním zeleniny v záhradke. "Keď čistia cestu, tak ju zametajú, ale nepolievajú, takže tu ten prach zostáva," opísala situáciu.

 

Vybudovanie chodníka v plnej dĺžke od kruhového objazdu do Nozdrkoviec má mesto vo výhľade, v tomto roku pribudne od objazdu do úseku čistiarne odpadových vôd.

 

Mesto chce aj ďalšie cesty

 

Trenčín má v úmysle získať do svojej správy aj ďalšie komunikácie. S návrhom mesta musí podobne ako v prípade cesty cez Nozdrkovce súhlasiť župa a ministerstvo. "Do svojej správy chce mesto získať cestu do Kubrice a cestu na Ulici Jána Derku v Kubrej, kde by ale ešte predtým mal TSK v tomto roku vymeniť asfalt," dodala Erika Ságová.

 

Podľa Michala Kaliňáka, experta na samosprávu, môžu byť majetkovoprávne vyrovnania prínosné pre župu aj mesto, a to hlavne v prípade, keď sa mesto zaručí za kvalitnejší servis alebo celoročnú údržbu komunikácie. "Je nesmierne dôležité, aby slúžila k spokojnosti vodičov aj chodcov. Mestá sa v princípe vedia s VÚC dohodnúť, pretože z ústavy sú vyššie územné celky zriadené preto, aby boli partnerom miest a obcí v riešení problémov," poznamenal Kaliňák.

 

Zdieľať:
Odkaz na tento článok: www.richardmedal.sk

K článku nie sú zatiaľ žiadne komentáre!

Pridanie komentára
Upozornenie: Komentáre sú moderované, každý komentár musí byť schválený administrátorom!
Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslicu dva: